2017-2018 Winter Schedule & Results

2017-2018
LEWISTON HIGH SCHOOL

Winter Athletic Schedule & Results

Girls Varsity & JV Ice Hockey:
VarsityJV
Nov. 24Friat Yarm/Chev.-----Win 8-2
Nov. 29WedBrunswickWin 10-1
Dec. 2Satat Yarm/FreeportWin 8-0
Dec. 6WedYork/TraipWin 5-0
Dec. 9Satat ScarboroughWin 6-1
Dec. 11MonEL/Leav/Pol------Win 3-2
Dec. 13Wedat Cape/SP/Wayn4:00 PM
Dec. 16Satat Greely/GNG6:10 PM
Dec. 20WedEL/Leav/Pol6:20 PM
WedYarm/Chev.-----3:55 PM
Dec. 22Friat Scarborough-----3:55 PM
Dec. 23SatSt. Dom's6:20 PM
Satat Mt.Ararat-----2:00 PM
Dec. 29FriWinslow/Gardiner8:00 PM
Dec. 30SatScarborough-----2:50 PM
Jan. 3WedFalmouth6:20 PM
WedMt. Ararat-----3:55 PM
Jan. 6Satat Mt.Ararat/Morse6:30 PM
Jan. 11Thuat York/Traip7:00 PM
Jan. 13SatCheverus/Kenn8:00 PM
Jan. 17Wedat EL/Leav/Pol4:00 PM
Jan. 18ThuEL/Leav/Pol-----8:35 PM
Jan. 20Satat St. Dom's5:30 PM
Jan. 22MonBiddeford-----8:35 PM
Jan. 24WedScarborough5:10 PM
Jan. 26FriGreely/GNG8:30 PM
Jan. 29Monat Biddeford-----4:20 PM
Feb. 3Satat Falmouth6:10 PM
Feb. 5MonKVAC'sTBA-----
Feb. 7WedQuarterfinalsTBA-----
Feb. 9/10SemifinalsTBA-----
Feb. 14WedReg. FinalsColisee-----
Feb. 17SatState Champ.Colisee3:00 PM

Boys JV & Varsity Ice Hockey:
VarsityJV
Dec. 9Satat ScarboroughColiseeWin 8-0Cancelled
Dec. 13Wedat Malden CatholicValley Forum6:00 PM-----
Dec. 16SatConyColisee8:20 PM-----
Dec. 18Monat GNG/Pol/OHNorway------8:20 PM
Dec. 20WedEdward LittleColisee8:00 PM5:10 PM
Dec. 23SatSt. Dom'sColisee8:00 PMCANCELLED
Dec. 27WedAt NH TourneySalem,NH4 & 8 pm
Wedat SD TourneyNorway-----2:40 pm
Dec. 28Thuat SD TourneyNorway-----1:40 pm
Dec. 30Satat BiddefordBIA6:00 PM-----
Jan. 3WedFalmouthColisee8:00 PM5:10 PM
Jan. 6Satat Mt. AraratBowdoin8:15 PM-----
Jan. 11Thuat CheverusTIA6:00 PM-----
Jan. 13Satat FalmouthFFIA------2:40 PM
Jan. 13SatHebron AcademyColisee-----6:20 PM
Jan. 15Monat Edward LittleNorway1:40 PM-----
Jan. 17WedGardinerColisee5:05 PM7:15 PM
Jan. 20Satat St. Dom'sNorway7:10 PM4:20 PM
Jan. 23Tueat HebronHebron-----4:00 PM
Jan. 24WedScarboroughColisee-----4:00 PM
WedCheverusColisee6:50 PM-----
Jan. 26FriBangorColisee6:20 PM5:10 PM
Jan. 27SatKents HillColisee-----7:50 PM
Jan. 29MonGNG/Pol/OHColisee-----8:35 PM
Feb. 3Satat Edward LittleNorway-----4:20 PM
Satat FalmouthFFIA7:50 PM-----
Feb. 7WedThornton Acad.Colisee6:20 PM5:10 PM
Feb. 9Friat BangorSawyer6:30 PM8:40 PM
Feb. 13/17Tueat ConyIce Vault7:20 PM-----
Feb. 14Wedat GardinerIce Vault-----4:00 PM
Feb. 17Satat Kents HillsKents Hill-----1:00 PM
Feb. 21WedBiddefordColisee8:00 PM-----
Feb. 23FriKVAC'sTBA----------
Feb. 27TueQuarterfinalsTBA----------
Mar. 3SatSemifinalsColisee----------
Mar. 6TueReg. FinalsColisee----------
Mar. 10SatState Champ.Colisee6:00 PM-----

Boys & Girls Indoor Track:
Dec. 16SatKVAC MeetBowdoin9:30 AM
Dec. 22FriKVAC MeetColby4:30 PM
Dec. 29FriKVAC MeetBowdoin10:30 AM
Dec. 30SatUSM RelaysUSM12:00 PM
Jan. 6SatKVAC MeetBowdoin9:30 AM
Jan. 19FriKVAC MeetColby6:00 PM
Feb. 3SatKVAC MeetBowdoin9:30 AM
     
Feb. 10SatKVAC Champ.Bowdoin9:30 AM
Feb. 19MonState Champ.USM12:00 PM
Mar. 3SatNE Champ.TBDTBD

Boys & Girls Swimming:
Dec. 8Friat MessalonskeeAlfondBOYS: Lost 103-62, GIRLS:  Lost 100-66
Dec. 12TueHydeYWCACANCELLED
Dec. 15FriBrunswickYWCA3:30 PM
Dec. 22FriConyYWCA7:00 PM
Jan. 5FriMt. AraratYWCA7:00 PM
Jan. 12Friat MCI/ErskineKV YMCA7:00 PM
Jan. 19FriLincoln AcadYWCA7:00 PM
Jan. 26Friat MorseBath Y7:00 PM
Feb. 1Thuat Edward LittleBates7:30 PM
Feb. 10SatKVAC Champ.Bath Y9:30 AM
Feb. 19MonGirls StatesUMaine12:30 PM
Feb. 20TueBoys StatesUMaine12:30 PM

Competition Cheering:
Jan. 6SatMCCA ShowcaseA-Morse11:00 AM
Jan. 15MonKVAC'sA-Aug. CC10:00 AM
Jan. 27SatRegionalsA-Aug. CCTBA
Feb. 3SatCheers from HeartA-OxfordHS2:30 PM
Feb. 10SatStatesA-BangorTBA
Mar. 24SatNew EnglandsTBATBA

Boys Varsity & JV Basketball:
    Varsity JV
Dec. 8Friat BangorLoss 82-47Win 62-29
Dec. 13WedEdward Little7:00 PMCancelled & Moved to 12/16
Dec. 15Friat Deering7:00 PM5:30 PM
 Dec. 16 Sat Edward Little ----- 3:30 pm
Dec. 19TueBrunswick7:00 PM5:30 PM
Dec. 21Thuat Cheverus7:00 PM5:30 PM
Dec. 23SatThornton Acad.1:00 PM11:30 AM
Jan. 2TueMt. Blue7:00 PM5:30 PM
Jan. 5Friat Noble6:00 PM4:30 PM
Jan. 9Tueat Oxford Hills7:00 PM5:30 PM
Jan. 13SatGorham7:00 PM5:30 PM
Jan. 15MonPortland7:00 PM5:30 PM
 Jan. 18 Thu at Edward Little ----- 5:30 pm
Jan. 19Friat Edward Little7:00 PMCANCELLED & Moved to 1/18
Jan. 23Tueat Windham7:00 PM5:30 PM
Jan. 25ThuBangor7:00 PM5:30 PM
Jan. 27Satat Mt. Ararat1:00 PM11:30 AM
Jan. 30TueScarborough7:00 PM5:30 PM
Feb. 2FriOxford Hills7:00 PM5:30 PM
Feb. 8Thuat Leavitt6:30 PM5:00 PM
Feb. 10SatKVAC Champ.
Feb. 13-15Quarterfinals
TBDSemifinals
TBDRegional Finals
Mar. 2FriState Champ.

Freshman Boys Basketball:
Dec. 5TuesBiddefordLoss 62-59
Dec. 8Friat Bangor4:00 PM
Dec. 13WedEdward Little4:00 PM
Dec. 15Friat Deering4:00 PM
Dec. 19TueBrunswick4:00 PM
Dec. 21Thuat Cheverus4:00 PM
Dec. 23SatThornton Acad.10:00 AM
Jan. 2TueMt. Blue4:00 PM
Jan. 9Tueat Oxford Hills4:00 PM
Jan. 13SatGorham4:00 PM
Jan. 15MonPortland4:00 PM
Jan. 19Friat Edward Little4:00 PM
Jan. 23Tueat Windham4:00 PM
Jan. 25ThuBangor4:00 PM
Jan. 27Satat Mt. Ararat10:00 AM
Jan. 30TueScarborough4:00 PM
Feb. 2FriOxford Hills4:00 PM
Feb. 8Thuat Leavitt3:30 PM

Girls Varsity & JV Basketball:
VarsityJV
Dec. 8FriBangorWin 44-32 Win 38-20
Dec. 12Tueat Edward LittleCANCELLED (Moved to 12/13)CANCELLED (Moved to 12/16)
 Dec. 13 Wed Edward Little (HOME) 5:30 pm ------
Dec. 15FriDeering7:00 PM5:30 PM
 Dec. 16 Sat Edward Little (HOME) ------ 5:00 pm
Dec. 19Tueat Brunswick6:30 PM5:00 PM
Dec. 21ThuCheverus7:00 PM5:30 PM
Dec. 29Friat Thornton Acad.1:00 PM11:30 AM
Jan. 2Tueat Mt. Blue7:00 PM5:30 PM
Jan. 5FriNoble7:00 PM5:30 PM
Jan. 9TueOxford Hills7:00 PM5:30 PM
Jan. 13Satat Gorham1:00 PM11:30 AM
Jan. 15Monat Portland1:00 PM11:00 AM
Jan. 18Thuat Edward Little-------4:00 pm
 Jan. 19 Fri at Edward Little 7:00 PM ------
Jan. 23TueWindham7:00 PM5:30 PM
Jan. 25Thuat Bangor7:00 PM5:30 PM
Jan. 27SatMt. Ararat5:30 PM4:00 PM
Jan. 30Tueat Scarborough6:00 PM4:30 PM
Feb. 2Friat Oxford Hills7:00 PM5:30 PM
Feb. 8ThuLeavitt7:00 PM5:30 PM
Feb. 10KVAC Champ.
Feb. 13-15Quarterfinals
TBDSemifinals
TBDRegional Finals
Mar. 2FriState Champ.

Unified Basketball:
Jan. 20Satat Thomas TourneyTBD
Jan. 26Friat Poland3:30 PM
Feb. 5Monat Oak Hill3:30 PM
Feb. 8Thuat Edward Little3:30 PM
Feb. 9FriLisbon3:30 PM
Feb. 12Monat Morse3:30 PM
Feb. 15ThuLeavitt3:30 PM
Feb. 27TueEdward Little3:30 PM
Mar. 1ThuBrunswick3:30 PM
Mar. 6TuePrelimsTBD
Mar. 8ThuQuarterfinalsTBD
Mar. 13TueSemifinalsTBD
Mar. 15ThuRegional FinalsTBD
Mar. 20TueStatesTBD

Comments